Metamorfoza podejścia do ochrony przed używaniem tytoniu i wyrobów tytoniowych
Aksjologia społeczna podlega ciągłym zmianom. Przekładają się one na modyfikację wykładni już istniejących przepisów czy na odpowiednie zmiany legislacyjne odzwierciedlające wartości prezentowane przez strony umowy społecznej, a ujęte w tekstach normatywnych. Odnotować można, że po pierwsze istnieje ryzyko, iż orzeczenia mające odzwierciedlać tę aksjologię mogą być wydane już w okresie kolejnej zmiany aksjologii, po drugie zasadniczo orzeczenia nie kreują aksjologii, tylko ją podsumowują czy wysławiają.
Przeciwne założenie jest niemożliwe do utrzymania ze względu na potencjalny bunt społeczny; chociaż czasami chciałoby się podejść do orzecznictwa jako pewnego wzorca zachowań. Ochrona przed używaniem tytoniu i wyrobów tytoniowych wynikała z wartościowania społecznego, a efektem tego było orzecznictwo wydawane już kolejnym etapie ewolucji tej problematyki.
W preambule ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 1162) wyraźnie wskazano, że „W celu przeciwdziałania uzależnieniu od używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ochrony zdrowia przed jego następstwami stanowi się, co następuje: (…)”. Ta preambuła ustawy nie zmieniła się, jednak jej cel był różnorodnie ujmowany. Uzmysławia to zwłaszcza orzecznictwo sądów administracyjnych.
Początkowo zgodnie z art. 5 ust. 1 tej ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta